sobota, 26 stycznia 2013

Kuchnia molekularna w Mylosie

Jakiś czas temu miałam okazję uczestniczyć w pokazie kuchni molekularnej zorganizowanym przez restaurację Mylos. Bradzo lubię tę knajpkę i jestem jej regularnym gościem. Mają pyszne przystawki, świeże ryby i owoce morza. Moimi faworytami są: pita, podawana w formie ciepłych trójkącików, czarne oliwki i sałatka grecka.

Ale do rzeczy. Restauracja Mylos zaprosiła blogerów kulinarnych na pokaz i degustację kuchni molekularnej, czyli gotowania za pomocą ciekłego azotu, który ma temperaturę ok. -190'C. Pokaz poprowadzili Marcin Piotrowski i Michał Bassa. Wyglądało to tak, jakby ktoś mieszał w magicznym kociołku. Z oparów dymu wyładniały się mrożone cuda. Szast-prast i gotowe. Wszystko działo się bardzo szybko i bardzo efektownie. Mieliśmy okazję spróbować kilku mrożonych deserów. Mi chyba najbardziej smakowały mrożone bezy. 

Szkoda tylko, że takie gotowanie nie jest dla każdego. Ciekły azot trzeba przechowywać w specjalnym termosie o podwójnych ściankach. Sam azot nie jest bardzo drogi, ale już pojemnik na niego to wydatek rzędu kilku tysięcy złotych.

Poniżej kilka zdjęć z pokazu.

Mus czekoladowy z mrożoną bazyliąMrożone bezy cytrynowe w sosie truskawkowymMus kawowy z sosem toffiPerełki z jogurtu greckiego na musie czekoladowym


 Magiczny kociołek
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Zaglądają do mnie

kuchenny pomocnik

Translate