środa, 10 kwietnia 2013

Tapenada z czarnych i zielonych oliwek

Tapenadę robiłam już wersji z czarnych i zielonych oliwek, obie bardzo mi smakują. Tym razem pomieszałam czarne oliwki z zielonymi i dodałam bazylię. To kolejne udane połączenie.

Składniki
1/2 szklanki zielonych oliwek
1/2 szklanki czarnych oliwek
1 łyżeczka kaparów
2 ząbki czosnku
kilka listków bazylii
1 łyżeczka soku z cytryny
2-3 łyżki oliwy z oliwek
pieprz do smaku 

Wszystkie składniki wrzucamy do blendera i miksujemy do uzyskania pasty. Jeżeli jest za gęsta, dolewamy odrobinę oliwy i mieszamy. Tak przygotowaną tapenadę wkładamy do pojemnika, zamykamy i  chowamy do lodówki na kilka godzin, żeby pasta się przegryzła. Możemy przechowywać ją w lodówce nawet przez kilka tygodni.
Polecam ją jako dodatek do opieczonej bagietki, do chipsów lub do zaostrzenia kanapek z żółtym serem czy wędliną.


Przepis na Thermomix
Na wirujące noże wrzucamy czosnek i listki bazylii i miksujemy ok. 5-7s/obr.10. Następnie do naczynia miksującego wkładamy pozostałe składniki i miksujemy 10s/obr.10. Mieszamy kopystką, jeżeli pasta jest za sucha, dodajemy jeszcze odrobinę oliwy i mieszamy 5s/obr.5. Nie ma potrzeby solenia pasty ponieważ zielone oliwki i kapary są słone same w sobie i powodują, że tapenada jest słona.
Tak przygotowaną tapenadę wkładamy do pojemnika, zamykamy i  chowamy do lodówki na kilka godzin, żeby pasta się przegryzła. Możemy przechowywać ją w lodówce nawet przez kilka tygodni.

Smacznego!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Zaglądają do mnie

kuchenny pomocnik

Translate