poniedziałek, 18 listopada 2013

Pieczone jabłka z orzechami i miodem

Ostatnio sporo się dzieje i mam niewiele czasu na gotowanie. Do tego szybko zapadający zmrok i późne powroty do domu nie sprzyjają robieniu ładnych zdjęć. W weekend chciałam Was zaskoczyć pięknym tortem na moje urodziny, ale sobota upłynęła mi na wymianie drzwi i wena do pieczenia gdzieś uleciała. Dziś mam idealny deser na chłodne jesienne wieczory. Docenią do także zabiegani i zapracowani, ponieważ jego przygotowanie zajmuje dosłownie chwilę.

Składniki
2 kwaśne jabłka
1,5 łyżki masła
1,5 łyżki miodu
garść orzechów włoskich
1 łyżka nerkowców
1 łyżeczka cynamonu 

Jabłkom odcinamy "czapeczki" z ogonkiem i wydrążamy środek z gniazd nasiennych. Uważamy przy tym, żeby nie przeciąć jabłka na wylot, bo podczas pieczenia wypłynie z niego całe masło. Wydrążone jabłka układamy na blasze do pieczenia.

Orzechy włoskie i nerkowce siekamy lub rozbijamy w moździerzu, dodajemy do nich miód, cynamon i płynne masło i dokładnie mieszamy ze sobą. Tak przygotowanym farszem napełniamy jabłka w miejscu gniazdach nasiennych. Na wierzchu kładziemy czapeczkę z ogonkiem i pieczemy ok. 25-40 minut w piekarniku nagrzanym do 180'C na opcji góra-dół. Nie podaję dokładnego czasu pieczenia, ponieważ zależy on od wielkości i gatunku jabłek.

Upieczone jabłka wyjmujemy z piekarnika, zostawiamy do przestygnięcia na ok. 5 minut i układamy na talerzach. Polewamy masłem i sokami, które wyciekły na blaszkę. Możemy podać je z lodami lub bitą śmietaną. Świetnie pasuje do nich grzane wino.
Smacznego!
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Zaglądają do mnie

kuchenny pomocnik

Translate