wtorek, 12 maja 2015

Jak przygotować szparagi?

Na maj przypada sezon na szparagi, trwa on zaledwie kilka tygodni, więc spieszmy się z niego korzystać. Oczywiście możemy kupić szparagi także w późniejszym terminie, a nawet zimą, ale to już nie to samo.
Zanim zaczniemy szaleć ze szparagowymi przepisami, warto wiedzieć, jak wybrać szparagi, przechowywać i przygotować je do jedzenia. Mam dziś dla Was mini poradnik.


Jak wybrać szparagi?
Po pierwsze szparagi, które wybieramy powinny być jędrne i mieć ściśle zamknięte główki. Pocierane o siebie powinny wydawać charakterystyczny skrzypiący odgłos, a po przełamaniu uwalniać sok.
Zielone szparagi możemy kupić niezależnie od ich grubości, zaś białe powinny byś średniej grubości - zbyt cienkie trudno będzie obrać, a bardzo grube mogą być łykowate i niesmaczne.

Przechowywanie szparagów
Najsmaczniejsze szparagi to te jak najświeższe. Jeżeli jednak musimy je przechować, warto owinąć ich końcówki wilgotną ściereczką i włożyć do lodówki na maksymalnie 2-3 dni.

Obieranie szparagów
Przed użyciem szparagi płuczemy pod zimną wodą i osuszamy papierowym ręcznikiem. Następnie odłamujemy im zdrewniałe końcówki. Gdy zaczniemy je zginać w łuk, same pękną w odpowiednim miejscu, dlatego ta metoda jest lepsza, niż obcinanie końcówek nożem. 
Zielonych szparagów nie musimy obierać, wystarczy odłamać im końcówki. Białe szparagi obieramy za pomocą obieraczki do warzyw. Obieramy je z góry na dół, z pominięciem główki. Odłamujemy końcówki i gotowe.

Gotowanie szparagów
Tak przygotowane szparagi możemy ugotować, upiec na grillu lub w piekarniku. Ja staram się ich nie gotować, bo przy takiej obróbce tracą bardzo wiele cennych witamin. 

Jeżeli jednak chcemy zjeść ugotowane szparagi, należy związać je w pęczek i postawić pionowo w garnku tak, aby ich główki wystawały ponad wodę. Zielone szparagi gotujemy w osolonej wodzie ok. 8 minut a białe w nieosolonej przez 10-15 minut. Możemy do tego użyć specjalnego garnka. Jest on wysoki i wąski i ma w środku sitko. Ja sobie świetnie radziłam przy pomocy zwykłego garnka. 
Ważne jest, żeby nie przegotować szparagów, bo mogą stać się włókniste i niesmaczne. To czy szparagi już się ugotowały możemy sprawdzić widelcem. W gotowe szparagi widelec powinien lekko wchodzić - tak, jak w fasolkę szparagową. Przed podaniem należy dobrze odcedzić warzywa z wody. 

Szparagi możemy także usmażyć na maśle lub oliwie. Żeby zmiękły wystarczy im dosłownie kilka minut. W trakcie smażenia należy je kilkukrotnie przemieszać.

Smacznego!
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Zaglądają do mnie

kuchenny pomocnik

Translate