sobota, 30 maja 2015

Tarta czekoladowa z truskawkami


Po 10 dniach zmagania się z anginą i wysoką gorączką wreszcie jestem zdrowa i mogę z przyjemnością pobuszować w kuchni. Sezon truskawkowy w tym roku kompletnie mnie zaskoczył, dni mijają mi tak szybko, że ze zdziwieniem odkryłam truskawki na straganach. Uwielbiam je praktycznie w każdej postaci: a tarta z truskawkami to już moja coroczna tradycja. Tym razem upiekłam ją w wersji czekoladowej z mascarpone i bitą śmietaną. Smakuje wyśmienicie.

Składniki
 (Forma o średnicy 25cm)
Ciasto
220 g mąki 
(100 g krupczatki i 120 g pszennej)
140 g zimnego masła
70 g cukru pudru
3 łyżki kakao do pieczenia
1 jajko
1 łyżka zimnej wody
szczypta soli

Nadzienie
250 g mascarpone
200 g b.zimnej śmietany 30 lub 36%
400-500 g truskawek

Wszystkie składniki na ciasto mieszamy ze sobą i zagniatamy, formujemy z nich kulę i zawijamy ją w folię a następnie chowamy do zamrażarki na 15-20 minut.
Formę na tartę smarujemy masłem i wylepiamy schłodzonym ciastem, tak aby sięgało ono aż do brzegów formy. Wkładamy blaszkę do lodówki na kolejne 15 minut. 

W międzyczasie rozgrzewamy piekarnik do 170'C na opcji góra-dół.

Schłodzone ciasto nakłuwamy raz kolo razu widelcem.  Zgniatamy papier do pieczenia i rozkładamy go na cieście, obciążamy kulkami ceramicznymi lub ryżem i pieczemy przez 15 minut. Następnie zdejmujemy papier z obciążeniem i podpiekamy ciasto przez kolejne 10-12 minut.
Wyjmujemy ciasto z piekarnika i odstawiamy do wystudzenia. 

W międzyczasie przygotowujemy nadzienie. W jednej misce roztrzepujemy za pomocą rózgi mascarpone. W drugim naczyniu ubijamy bardzo mocno schłodzoną śmietanę z cukrem pudrem na sztywną masę. Dodajemy do niej mascarpone i dokładnie mieszamy ze sobą. Truskawki myjemy, odszypułkowujemy i kroimy na ćwiartki. 

Na wystudzone ciasto wykładamy masę mascarpone ze śmietaną, na wierzchu układamy pokrojone truskawki i wkładamy tartę do lodówki, wyjmujemy dopiero tuż przed podaniem. Możemy udekorować j ą listkami mięty i posypać cukrem pudrem.

Przepis na Thermomix 
Do naczynia miksującego wkładamy mąkę, masło, cukier puder i kakao. Wyrabiamy ciasto 2min/Interwał. Dodajemy jajko oraz wodę i ponownie wyrabiamy 1,5min/Interwał. Z ciasta formujemy kulę i zawijamy ją w folię, a następnie chowamy do zamrażarki na 15-20 minut. Formę na tartę smarujemy masłem i wylepiamy schłodzonym ciastem, tak aby sięgało ono aż do brzegów formy. 
Wkładamy blaszkę do lodówki na kolejne 15 minut. W międzyczasie rozgrzewamy piekarnik do 170'C na opcji góra-dół. Schłodzone ciasto nakłuwamy raz koło razu widelcem. Zgniatamy papier do pieczenia i rozkładamy go na cieście, obciążamy kulkami ceramicznymi lub ryżem i pieczemy przez 15 minut. Następnie zdejmujemy papier z obciążeniem i podpiekamy ciasto przez kolejne 10-12 minut. Wyjmujemy ciasto z piekarnika i odstawiamy do wystudzenia. 
W międzyczasie przygotowujemy nadzienie. Do czystego i suchego naczynia miksującego zakładamy motylek, wlewamy śmietanę i ubijamy 4min/obr.4. Po 2 minutach sprawdzamy i kontrolujemy stopień ubicia, żeby nie zrobić masła. Dodajemy serek mascarpone oraz cukier puder i mieszamy 30s/obr.3.
Na wystudzone ciasto wykładamy masę mascarpone ze śmietaną, na wierzchu układamy pokrojone truskawki i wkładamy tartę do lodówki, wyjmujemy dopiero tuż przed podaniem. Możemy udekorować j ą listkami mięty i posypać cukrem pudrem. 

Smacznego!
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Zaglądają do mnie

kuchenny pomocnik

Translate