piątek, 25 marca 2016

Domowa masa kajmakowa

Ciasto z kajamakiem jest moim ulubionym i najbardziej tradycyjnym ciastem wielkanocnym. Lubię zarówno mazurka kajmakowego z różnymi dodatkami, jak i sernik z polewą kajmakową. Bez kajmaku po prostu nie ma Wielkanocy.
Masę kajmaową można przygotować na różne sposoby, ja dziś podaję Wam ten najprostszy. Potrzebne będą jedynie puszka mleka skondensowanego słodzonego i dość wysoki garnek plus trochę cierpliwości.


Składniki
1 puszka mleka skondensowanego słodzonego 

Zamknięta puszkę mleka skondensowanego wstawiamy do wysokiego garnka i zalewamy wodą do co najmniej 3/4 wysokości puszki Jeżeli garnek jest naprawdę wysoki (ja gotuje w garnku do szparagów) to zalewamy całą1 puszkę. Zakładamy przykrywkę i gotujemy mleko 2-2,5 godziny. Warto co jakiś czas zajrzeć do garnka i sprawdzić czy nie trzeba dolać wody.

Następnie wyjmujemy puszkę szczypcami lub wylewamy na durszlak. UWAGA, będzie bardzo gorąca! Studzimy na kuchennej kratce nadal w zamkniętej puszcze. Najlepiej studzić kajmak przez całą noc, żeby całkowicie wystygł i stężał.


Kajmak jest gotowy. Trwa to dość długo, ale jest naprawdę proste. Teraz juz możecie wyłożyć masę na spód mazurka, sernik, czy przełożyć nią wafle.
Smacznego!
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Zaglądają do mnie

kuchenny pomocnik

Translate