poniedziałek, 30 stycznia 2017

Chleb razowy z czarnuszką

Bardzo dawno nie piekłam już domowego chleba. Brakowało mi tego niepowtarzalnego zapachu i smaku. Chciałam, żeby to była nieco zdrowsza wersja niż zwykły biały chleb, dlatego wybrałam wersję z mąką razową. Chlebek wyszedł przepyszny. Nie kruszy się i jest dość wilgotny, a przy tym łatwo się go piecze, więc uda się nawet chlebowym nowicjuszom.

Składniki
(duża keksówka)
450 g mąki pszennej razowej
170 g mąki pszennej
30 g otrębów
20 g czarnuszki + łyżka do posypania chleba
450 g letniej wody
40 g drożdży
1 łyżka oleju np. rzepakowego
1 łyżka cukru
2 płaskie łyżeczki soli

Najpierw rozrabiamy rozczyn drożdżowy. Do kubka wkładamy drożdże, zasypujemy je cukrem i zalewamy kilkoma łyżkami wody (odjętymi z 450g wody). Odstawiamy na kilka minut, żeby drożdże zaczęły pracować.

Do dużej ceramicznej miski wsypujemy obie mąki, otręby i ziarna czarnuszki. Wlewamy wodę, rozczyn drożdżowy, sól i olej. Mieszamy ciasto bardzo dokładnie za pomocą drewnianej łyżki, aż wszystkie składniki połączą się ze sobą i stworzą dość luźne ciasto.
Ciasto na chleb przykrywamy ściereczką i odstawiamy w cieple miejsce do wyrośnięcia na ok. 40-60 minut. Powinno w tym czasie podwoić swoją objętość.

Następnie przekładamy ciasto do keksówki wysmarowanej olejem, posypujemy ziarnami czarnuszki i ponownie przykrywamy na jakieś 15-20 minut. W tym czasie nagrzewamy piekarnik do 200'C.
Keksówkę z podrośniętym ciastem chlebowym wkładamy do nagrzanego piekarnika i pieczemy na opcji góra-dół przez ok. 50-60 minut.

Gdy chleb się upiecze, wyjmujemy keksówkę z piekarnika i odstawiamy na 10 minut. Następnie wyjmujemy chleb z formy i studzimy na kuchennej kratce.

Przepis na Thermomix
Do naczynia miksującego wlewamy wodę, wkruszamy drożdże i wsypujemy cukier. Podgrzewamy 2min/37'C/obr.2. Następnie dodajemy mąkę razową, mąkę pszenną, otręby, czarnuszkę, sól i olej. Wyrabiamy ciasto 2min/Interwał
Ciasto przekładamy do dużej ceramicznej miski, przykrywamy ściereczką i odstawiamy do wyrośnięcia na ok. 40 minut w ciepłe miejsce. Następnie przekładamy ciasto do dużej keksówki, posypujemy czarnuszką i przykrywamy ściereczką.
W tym czasie nagrzewamy piekarnik do 200'C. Gdy piekarnik się nagrzeje, wkładamy do niego blachę z ciastem i pieczemy chleb na opcji góra-dół przez ok. 50-60 minut do zarumienienia.
Wyjmujemy chleb z piekarnika i jeszcze przez 10 minut zostawiamy go w formie. Następnie wyjmujemy chleb z formy i stawiamy na kuchennej kratce do całkowitego wystudzenia.


Smacznego!


Przepis pochodzi ze strony Przepisownia, jednak został przeze mnie nieco zmieniony.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Zaglądają do mnie

kuchenny pomocnik

Translate