środa, 21 czerwca 2017

Dżem truskawkowy z chia

Kupiłam skrzynkę truskawek i zamarzył mi się dżem, taki domowy, a przy tym mało słodki i bez żadnych żelfiksów. Posłodziłam go dosłownie symbolicznie i zagęściłam nasionami chia. Wyszło bardzo smacznie, choć to bardziej mus niż dżem. Wspaniale smakuje jako dodatek do naleśników, knedli czy placuszków.

Składniki
(na 1l dżemu)
1 kg truskawek
2 łyżki brązowego cukru
(lub więcej jeśli lubimy słodki dżem)
3-4 łyżki chia
(zależnie od wodnistości truskawek)
1 łyżka soku z cytryny

Truskawki odszypułkowujemy, myjemy i chwilę miksujemy, żeby się rozpadły. Przekładamy je do szerokiego garnka z grubym dnem, zasypujemy cukrem i wlewamy sok z cytryny. Gotujemy owoce około 30 minut. Wyłączamy, wsypujemy nasiona chia i odstawiamy na 20 minut. Po tym czasie sprawdzamy gęstość naszego dżemu. Jeżeli jest za rzadki, możemy dosypać jeszcze nasion chia. Ponownie zagotowujemy dżem i przelewamy go do wyparzonych słoików. Mocno zakręcamy i odstawiamy do góry dnem. Zostawiamy na co najmniej 5 minut i pasteryzujemy przez 15-20 minut. Dokładna instrukcja pasteryzacji jest tutaj.

Przepis na Thermomix
Truskawki odszypułkowujemy, myjemy i wkładamy do naczynia miksującego. Rozdrabniamy 5s/obr.5. Dodajemy cukier i sok z cytryny. Następnie gotujemy truskawki 100'C/8min/obr.2/. Trzeba zajrzeć do truskawek, bo lubią kipieć. Trzeba wtedy zmniejszyć obroty i gotować jeszcze 100'C/7min/obr.1. Dodajemy chia i mieszamy 10s/obr.5. Odstawiamy na 20 minut, żeby chia napęczniała. Jeżeli mus jest za rzadki, możemy dodać więcej nasion chia.
Jeszcze raz zagotowujemy dżem 100'C/3min/obr.2.i przelewamy go do wyparzonych słoików. Szczelnie zakręcamy i odwracamy do góry dnem. Zostawiamy na co najmniej 5minut i pasteryzujemy. Dokładna instrukcja pasteryzacji jest tutaj.

Smacznego!
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Zaglądają do mnie

kuchenny pomocnik

Translate