sobota, 24 czerwca 2017

Syrop z kwiatów czarnego bzu

Skorzystałam z pobytu na wsi i zebrałam jedne z ostatnich w tym roku kwiatów czarnego bzu. Zrobiłam z nich pyszny syrop. Wspaniale smakuje jako dodatek do wody z cytryną lub do różnych letnich deserów. Ma piękny aromat i można słodzić nim herbatę.
Żeby nasz syrop był aromatyczny zbieramy kwiaty w słoneczny dzień. Powinny być w pełni rozkwitnięte i pełne pyłku kwiatowego.


Składniki
30-40 baldachów kwiatu czarnego bzu
1 kg cukru
1 l wody
sok z 1cytryny


Zebrane kwiaty układamy w naczyniu i odstawiamy je na jakiś czas, żeby uciekły z nich wszelkie żyjątka. Kwiaty bzu odcinamy od grubych łodyżek i wkładamy je do dużego soja. W garnku gotujemy wodę i rozpuszczamy w niej cukier, dodajemy do niego sok z cytryny i zagotowujemy.

Gorącym syropem zalewamy kwiaty i przykrywamy słój gazą. Odstawiamy na 2-4 dni w ciemne miejsce. Raz dziennie mieszamy zawartość słoja.
Po kilku dniach przecedzamy syrop, zagotowujemy i jeszcze gorący przelewamy do wyparzonych butelek. Mocno zakręcamy. Żeby mieć pewność, że syrop przetrzymać całą zimę, warto go zapasteryzować.

Przepis na Thermomix
Zebrane kwiaty układamy w naczyniu i odstawiamy je na jakiś czas, żeby uciekły z nich wszelkie żyjątka. Kwiaty bzu odcinamy od grubych łodyżek i wkładamy je do dużego soja. Do naczynia miksującego wlewamy wodę, wsypujemy cukier i sok wyciśnięty z cytryny. Doprowadzamy syrop do wrzenia 12min/Varoma/obr.2.
Gorącym syropem zalewamy kwiaty i przykrywamy słój gazą. Odstawiamy na 2-4 dni w ciemne miejsce. Raz dziennie mieszamy zawartość słoja.
Po kilku dniach przecedzamy syrop, zagotowujemy i jeszcze gorący przelewamy do wyparzonych butelek. Mocno zakręcamy.
Żeby mieć pewność, że syrop przetrzymać całą zimę, warto go zapasteryzować.

 

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Zaglądają do mnie

kuchenny pomocnik

Translate