poniedziałek, 20 listopada 2017

Odrywany chlebek ziołowy

Ostatni hit w naszym domu - odrywany chlebek z ziołowym masłem. Zjadamy go na ciepło sam lub jako dodatek do pieczonego kurczaka czy różnych sałatek. Jest pyszny, miękki w środku i chrupiący z zewnątrz, a do tego wyraźnie czosnkowo-ziołowy. 


Składniki
Ciasto
600 g mąki pszennej
300 g letniej wody
40 g oleju
30 g drożdży
1/2 łyżeczki cukru
2 łyżeczki soli

 Nadzienie
120 g masła
1/2 pęczka natki pietruszki
1/2 dużej cebuli
3 ząbki czosnku
1 łyżeczka ziół prowansalskich
1 łyżeczka soli

Do kubka wkruszamy drożdże, zasypujemy cukrem i zalewamy kilkoma łyżkami ciepłej wody. Dokładnie mieszamy i odstawiamy na 10-15 minut, żeby drożdże zaczęły pracować. Do dużej miski wsypujemy mąkę, wlewamy wodę i olej, dodajemy cukier i sól i wlewamy rozczyn drożdżowy. Przez 7-10 minut wyrabiamy gładkie elastyczne ciasto. Przekładamy ciasto do ceramicznej miski i przykrywamy ściereczką. Odstawiamy ciasto na 30-40 minut do podwojenia objętości. 

W międzyczasie przygotowujemy nadzienie. Czosnek, natkę i cebulę miksujemy lub drobno siekamy, mieszamy z masłem, solą i ziołami prowansalskimi. 

Wyrośnięte ciasto wykładamy na stolnicę wysypaną mąką i rozwałkowujemy je na prostokąt o wymiarach około 30x40 cm i równomiernie smarujemy go ziołowym masłem. Następnie tniemy ciasto na paski o szerokości około 5cm i składamy w harmonijkę i luźno układamy w długiej keksówce lub tortownicy wyłożonej papierem do pieczenia. Przykrywamy ściereczką i ponownie odstawiamy na 15-20 minut do wyrastania.

Chlebek wkładamy do piekarnika nagrzanego do 180'C i pieczemy około 35-40 minut na opcji góra-dół. Podajemy na ciepło. 


Przepis na Thermomix
Zaczynamy od przygotowania nadzienia. Na wirujące noże wrzucamy natkę, czosnek i cebulę i miksujemy 10s/obr.7. Dokładamy masło, sól i zioła prowansalskie i mieszamy 25s/obr.6. Przekładamy farsz do innego naczynia.
Do naczynia miksującego wkładamy wszystkie składniki na ciasto i wyrabiamy 2,5min/Interwał. Przekładamy ciasto do ceramicznej miski i przykrywamy ściereczką. Odstawiamy ciasto na 30-40 minut do podwojenia objętości. Wyrośnięte ciasto wykładamy na stolnicę wysypaną mąką i rozwałkowujemy je na prostokąt o wymiarach około 30x40 cm i równomiernie smarujemy go ziołowym masłem. Następnie tniemy ciasto na paski o szerokości około 5cm i składamy w harmonijkę i luźno układamy w długiej keksówce lub tortownicy wyłożonej papierem do pieczenia. Przykrywamy ściereczką i ponownie odstawiamy na 15-20 minut do wyrastania.
Chlebek wkładamy do piekarnika nagrzanego do 180'C i pieczemy około 35-45 minut na opcji góra-dół. Podajemy na ciepło. 

Smacznego!


Przepis na chlebek pochodzi z Przepisowni.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Zaglądają do mnie

kuchenny pomocnik

Translate